Gmina Wiejska Wałcz

Gmina Wałcz położona jest na południowo-wschodnim krańcu województwa zachodniopomorskiego. Sąsiaduje z gminami: Czaplinek, Wierzchowo, Jastrowie, Mirosławiec, Tuczno, Człopa, Szydłowo.

Pod względem obszarowym jest to jedna z największych gmin w Polsce - zajmuje powierzchnie 575,3 km2. Pod względem fizycznogeograficznym gmina Wałcz położona jest na Pojezierzu Wałeckim i Równinie Wałeckiej. Na obszarze gminy znajdują się 3 rezerwaty przyrody: Wielki Bytyń, Golcowe Bagno i Glinki. Przez gminę przepływają dopływy Gwdy: Piława, Dobrzyca i Piławka, które są dostępne dla kajaków, oraz Zdbica przepływająca przez duże jezioro Zdbiczno.

Przez Gminę Wałcz przebiegają także drogi krajowe i międzyregionalne, z których najważniejsze to: 

  • Szczecin - Wałcz - Bydgoszcz - Warszawa,
  • Kostrzyn - Gorzów Wlkp. - Wałcz - Starogard Gdański - Gdańsk - Elbląg
  • Kołobrzeg - Wałcz - Poznań - Wrocław (Kraków, Katowice).

Wymienione trasy pełnią ważne funkcje w przemieszczaniu sie turystów.

Gmina Wałcz jest jedną z pięciu jednostek samorządu terytorialnego wchodzącego w skład powiatu wałeckiego. Na terenie gminy znajduje się 65 miejscowości z których 31 to wsie sołeckie: Chude, Chwiram, Czechyń, Dębołęka, Dobino, Dzikowo, Golce, Gostomia, Górnica, Karsibór, Kłębowiec, Kolno, Kłosowo, Laski Wałeckie, Lubno, Łąki, Ługi Wałeckie, Nakielno, Ostrowiec, Prusinowo, Przybkowo, Rudki, Rutwica, Różewo, Strączno, Szwecja, Świętosław, Wałcz II, Wiesiółka, Witankowo i Zdbice.

Wsie wchodzące w skład gminy okalają wieńcem tereny miasta Wałcz w którym znajduje się siedziba władz gminy. Pod względem liczby mieszkańców wyróżniają się wsie Różewo, Karsibór, Szwecja, Strączno, Chwiram oraz Kłębowiec.