Aktualności

Nagroda dla Gminy Wałcz

Gmina Wałcz może się pochwalić certyfikatem Euro-Gmina 2013/2014. Otrzymały go jedynie wzorowo zarządzane jednostki samorządu terytorialnego.

W skład kapituły oceniającej dokonania samorządów weszli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, administracji rządowej, ekonomiści i przedstawiciele mediów. Oceniano przede wszystkim wykorzystanie funduszy unijnych, zarządzanie oświatą i infrastrukturą komunalną, współpracę z przedsiębiorcami (w tym przy tworzeniu nowych miejsc pracy) oraz promocję gminy. Przedstawiciele samorządu nie ukrywają, że najwięcej punktów przyznano gminie Wałcz za wykorzystanie funduszy unijnych i zarządzanie oświatą, nie bez znaczenia był także zerowy poziom zadłużenia i stabilny budżet. Uroczyste wręczenie nagród potwierdzających zarządzanie gminą na najwyższym europejskim poziomie odbyło się 30 lipca w hotelu „Sheraton” w Warszawie.

Honorowy patronat nad plebiscytem objął Minister Gospodarki i wiceprezes Rady Ministrów Janusz Piechociński.

Organizatorem plebiscytu i gali jest Fundacja Gospodarcza Euro-Partner.

Źródło: Extra Wałcz (external link)

Przedstawiciele WLOT-u w Radzie Turystyki Pomorza Zachodniego

WLOT

25 czerwca w siedzibie Związku Gmin Dorzecza Parsęty w Karlinie, odbyło się spotkanie zorganizowane przez Zachodniopomorską Regionalną Organizację Turystyczną, Forum Turystyki Regionów oraz Województwo Zachodniopomorskie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Wałeckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej Roman Wiśniewski oraz Tadeusz Węgrzynowski. W czasie zebrania powołano Radę Turystyki Pomorza Zachodniego w jej skład weszli przedstawiciele WLOT-u.

Celem utworzenia Rady Turystyki Pomorza Zachodniego jest wymiana informacji o działaniach poszczególnych LOTów, ZROT-u, Województwa Zachodniopomorskiego i Jednostek Samorządu Terytorialnego w województwie, szczególnie w zakresie działań promocyjnych i proturystycznych, koordynowanie oraz wskazywanie możliwych dróg współpracy pomiędzy tymi organizacjami i instytucjami, dzielenie się doświadczeniami z prowadzonej działalności, wzajemne doradztwo w zakresie funkcjonowania organizacji, a także konsultowanie programów działań w celu uzyskania wzmocnienia efektu promocji regionu. Wszystkie działania mają na celu przygotowanie Rady Turystyki Pomorza Zachodniego do pełnienia w przyszłości funkcji Rady Programowej ZROT oraz płaszczyzny współpracy JST i NGO sektora turystyki w województwie zachodniopomorskim.

Członkowie Rady Turystyki będą uczestniczyć m.in. w pracach nad dostosowaniem istniejącego w Polsce modelu współpracy JST i NGO do potrzeb sektora turystyki m.in. dotyczących zasad finansowania w tym regrantingu, wskazania katalogu zadać publicznych możliwych do realizacji przez NGO, systemu wspierania inicjatyw NGO oraz procedurich instytucjonalnego wsparcia.

Nie ma jak Polska - oglądajcie i głosujcie

Już w najbliższą niedzielę 14 kwietnia o godz. 12:45 w TVP1 będzie emitowany program z Pojezierzem Wałeckim. Co zobaczyli, gdzie byli? Musicie obejrzeć program, by się dowiedzieć. Program zrealizowany na zlecenie Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz Polskiej Organizacji Turystycznej przy współpracy z WLOT.

Widzowie będą mieli zadanie by zagłosować na najciekawszą ofertę turystyczną. Zachęcamy, apelujemy, prosimy o głosowanie na nasze Pojezierze Wałeckie. O zasadach głosowania dowiecie się w trakcie programu.

Powiat Wałecki w programie "Nie ma jak Polska"

Już jutro w Powiecie Wałeckim będzie można ujrzeć ekipę telewizyjną przygotowującą materiały do programu "Nie ma jak Polska", w której to Maciej Orłoś i Anna Karna ukazują walory turystyczne wybranych miejsc w Polsce.

W programie, który będzie emitowany w maju będzie można porównać atrakcje Powiatu Wałeckiego oraz Bornego Sulinowa. Program jest realizowany przy współudziale z Polską Organizacją Turystyczną, Zachodniopomorską Regionalną Organizację Turystyczną oraz Wałecką Lokalną Organizację Turystyczną. Co Wałcz będzie chciał pokazać? Poinformował nas o tym Roman Wiśniewski prezes WLOTu:

- Chcemy nagrać podstawowe atrybuty, podstawowe walory pojezierza, czyli bunkry, żubry, zamek w Tucznie, most wiszący, górka magnetyczna i jeszcze kilka innych rzeczy. Chcemy pokazać, że są tutaj jeziora i rzeki. Powiat Wałecki jest najlepszy, ma najlepszy potencjał, więc najlepiej wypadnie.

Niestety zimowa pogoda stoi na przeszkodzie, aby w pełni pokazać walory turystyczne zarówno okolic Wałcza jak i Bornego Sulinowa, lecz są to na tyle interesujące miejsca, że warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej, do czego i my zachęcamy.

Szwecja z gm. Wałcz otrzymała certyfikat "Zachodniopomorska Wieś Turystyczna"

Siemczyno (gmina Czaplinek), Stare Drawsko (gmina Czaplinek) i Szwecja (gmina Wałcz) - to sołectwa laureaci 3 edycji konkursu o certyfikat: "Zachodniopomorska Wieś Turystyczna". Podczas spotkania w dniu 15 marca 2013 roku Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Andrzej Jakubowski oraz Prezes ZROT Waldemar Miśko wręczyli certyfikaty wójtom najbardziej przyjaznych dla turystów zachodniopomorskich wsi.

Konkurs „Zachodniopomorska Wieś Turystyczna”, organizowany jest przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego i Prezesa Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. W roku 2010 odbyła się pierwsza edycja. Celem konkursu jest promocja zachodniopomorskiej wsi, jako miejsca wypoczynku, a także motywacja jednostek turystycznych i agroturystycznych, zwłaszcza tych małych, do podnoszenia standardu usług i zakresu swojej oferty.

Laureaci nagradzani są certyfikatem „Zachodniopomorska Wieś Turystyczna”, który ma charakter honorowy i prestiżowy. Przy przyznawaniu Certyfikatu ocenie podlega lokalna oferta turystyczna oraz dostęp do informacji turystycznej, w szczególności o bazie noclegowej i gastronomicznej, obiektach i usługach turystycznych na terenie wsi i w najbliższej okolicy, bazie komunikacyjnej, punktach informacji i sprzedaży pamiątek.

Laureatami tegorocznego konkursu zostały sołectwa: Siemczyno (gmina Czaplinek), Stare Drawsko (gmina Czaplinek) oraz Szwecja (gmina Wałcz). - Pragnę podziękować wszystkim sołtysom, którzy zgłosili chęć weryfikacji w Konkursie Zachodniopomorska Wieś Turystyczna i pokazania potencjału swojej wsi, oraz oblicza ludzkiego, gospodarczego, infrastrukturalnego sołectwa. W konkursie brano pod uwagę niezmiernie ważne działania, które z jednej strony pokazują wieś, zmiany które w niej zachodzą, ale przede wszystkim budowanie potencjału turystycznego i dostępu do informacji. Zwłaszcza ostatnia z tych kwestii jest istotna – by mieszkańcy, turyści, inne polskie i zagraniczne regiony wiedziały czym dysponujemy – mówił marszałek Andrzej Jakubowski, który przy okazji spotkania złożył zebranym sołtysom życzenia z okazji Dnia Sołtysa, który obchodzimy 11 marca.

- Chciałem podziękować i pogratulować sołtysom i radom sołeckim, że Wam się wciąż chce działać. Jako, że stanowicie pierwszą linię samorządu, ciąży na Was największa odpowiedzialność. Ale to w jak sprawny sposób zabiegacie o wsparcie dla waszych działań, jak dobrze piszecie wnioski, sięgacie po fundusze europejskie, pokazuje jak jesteście zdeterminowani, jak bardzo zależy Wam na interesie lokalnych społeczności – dziękował Waldemar Miśko, prezes ZROT. – Nie bójcie się działań, które zdają się wykraczać kilka, czy kilkanaście lat wprzód, nie bójcie się śmiałych pomysłów i nie słuchajcie głosów, że się nie uda. Sięgajcie po odważne pomysły, bo one mogą zdecydować, że nawet do małej, kilkudziesięcioosobowej wsi mogą wkrótce przybywać dziesiątki czy tysiące turystów – zachęcał prezes ZROT Waldemar Miśko.

Do trzeciej edycji konkursu zgłosiło się 13 wsi: Dąbrowa Nowogardzka (gmina Nowogard), Giżyn (gmina Pyrzyce), Kołczewo (Gmina Wolin), Łobżany (gmina Łobez), Motarzyn Doble (gmina Tychowo), Pustkowo (gmina Rewal), Sadkowo (gmina Tychowo), Siemczyno (gmina Czaplinek), Sikory (gmina Czaplinek), Stare Dębno (gmina Tychowo), Stare Drawsko (gmina Czaplinek), Szwecja (gmina Wałcz), Zatom (gmina Drawno).

Wszystkie wsie otrzymały pamiątkowe dyplomy. Imprezę prowadził pan Stanisław Prusiewicz - Podinspektor w Wydziale Turystyki, Gospodarki i Promocji UWMZ, a protokół z posiedzenia kapituły konkursu przeczytał pan Wojciech Hawryszuk.